Sportolói étrend vitaminok nélkül elképzelhetetlen
Ha sportolóként részt veszel egy beszélgetésen, aminek a témaköre a sport és a táplálkozás körül forog, biztosan szóba kerülnek a vitaminok, hiszen egy sportolónak fokozottan szüksége van rájuk. Te tudod, mely vitaminok a leghatékonyabbak a tested számára?
A sportolói étrendbe tudatosan beválogatott vitaminok gyorsabb regenerálódást biztosítanak számukra, és még a betegségek is megelőzhetőek velük. Fokozzák a fizikai és szellemi teljesítményt, csökkentik a teljesítménykényszer, és a fizikai megterhelés okozta stressz káros hatásait. A mai ételek sajnos már nem tartalmaznak annyi vitamint, mint korábban. Sportolj hobbiszerűen, vagy légy élsportoló, szedd az alábbi vitaminokat, hogy kiaknázd a szervezeted számára nyújtott legnagyobb előnyeiket!
Csakis vitaminokkal biztosíthatod az optimális fejlődést, és az izomtömeg növekedést!
Sportolói étrend toplistás vitaminjai:
Érdemes nagyon figyelni rá, mert az alacsony zsírtartalmú étrend, és a kemény edzés alaposan lecsökkenti a szintjét. Pedig nagyon fontos vitamin, segíti a fehérje szintézist (ezáltal az izomnövekedést), valamint segédkezik a glikogén előállításban, ami segít a nagy intenzitású terhelés átvészelésében a szervezetnek.
B-vitaminok családja
B1 vitamin, tiamin: Fokozza a sportolói teljesítményt, hozzájárul az izomnövekedéshez, és a megfelelő oxigén ellátottsághoz.
B2 vitamin, riboflavin: növeli a száraz izomtömeget, részt vesz az energiatermelésben, és a fehérje anyagcserében.
B3 vitamin, niacin: rengeteg energiatermeléssel összefüggő anyagcsere folyamatban vesz részt, ezért nagyon fontos a sportolók táplálkozásában. Elősegíti a zsírégetést is. A szervezet triptofánból elő tudja állítani.
B6 vitamin, piridoxin: minél intenzívebben edz valaki, minél több fehérjét fogyaszt, szervezetének annál inkább megnő a piridoxin igénye.
B7 vitamin, azaz biotin: Szerepe van az energiaellátás biztosításában, és az aminosav anyagcserében.
B12 vitamin: Szerepe van az izomösszehúzódásban, a koordinációban. Fenntartja az idegrendszer szöveteit, és a szénhidrát anyagcserét.
Ha gyakran vagy beteg, fáradt, és nehezen koncentrálsz, szedj B-vitaminokat! Természetes formában a teljes kiőrlésű gabonákban, és a húsban fordul elő.
C-vitamin (aszkorbinsav)
Igen értékes kiegészítő. Erősíti a kötőszöveteket, támogatja a sejtek növekedését, regenerálódását. Segít a vas felszívódásában, és szinte eteti az izmokat.
D-vitamin
Azon kívül, hogy elősegíti a kalcium és a foszfor felszívódását, szükséges az izomösszehúzódáshoz, és a csontsűrűséghez.
E-vitamin
Antioxidáns volta miatt védi a sejtmembránokat, vagyis segít nekik egészségesnek maradni. Harcol a szervezetben lévő káros szabad gyökök ellen, így csökken az esélye a káros sejtbeli változásoknak, például a rákos sejtek burjánzásának.
A vitaminok a sportolók barátai, fogyaszd őket Te is! Ha tanácstalan vagy, itt kérhetsz táplálkozási tanácsadást online-t, vagy személyest!