Érvizsgálat: áttörő megoldás az érelmeszesedés korai felismerésére
Arteriográfos érvizsgálat a mért paraméterekből meghatározza az artériák állapotát, amely lehet optimális, normális, vagy kóros. Ez utóbbi esetben magas a kockázata az érelmeszesedés és egyéb szív és érrendszeri megbetegedések (stroke, szívroham) kialakulásának.
Ezért a TensioMedTM Arteriográfos érvizsgálat nagy szerepet játszik a szív és érrendszeri megbetegedések megelőzésében, még abban a szakaszban, amikor a folyamatok kontrollálhatóak.
Kinek ajánlott az érvizsgálat?
- Aki túlsúlyos
- Aki dohányzik
- Aki stresszes körülmények között él és dolgozik
- Akinek magas vérnyomása van
- Hölgyeknek, akik a változókorba lépnek
- Akinek magas a koleszterin és/vagy a vérzsír (triglicerid) szintje
- Akinek családjában előfordult magas vérnyomás vagy szívbetegség
- Akinek bármilyen érbetegséggel összefüggésbe hozható panasza van
- Akinek váratlanul memóriazavara kezdődik (agyi erek meszesedésének egyik első tünete)
Hogyan működik az Arteriográfos érvizsgálat?
Az Arteriográf azt a legújabb tudományos felfedezést használja fel a mérés során amely bebizonyította, hogy a felkarra helyezett és megfelelő nyomásra felfújt mandzsettával olyan jelek regisztrálhatók, amelyek pontosan tükrözik a teljes artériás rendszer, ezen belül az aorta keringési viszonyait.
A mérés azon a törvényszerűségen alapszik, hogy a szív összehúzódásának hatására az aortában keletkező első pulzushullám visszaverődik (reflektálódik) az aorta oszlásának magasságából (bifurcatio), ezért a systole alatt jól észlelhető második hullám (late systolic peak) jelenik meg.
A második (reflektált) hullám az aorta rugalmasságától (large artery stiffness) függő idő (RT S35) elteltével és a perifériás erek tónusától (perifériás ellenállás) függő amplitúdóval (AIx) rárakódik (augmentálódik) az első (kezdeti) hullámra. Ennek alapján a reflexiós idő (RT S35), valamint a szegycsont és a szeméremcsont felső széle közötti távolság (JUG-SY) meghatározásával kiszámítható a pulzushullám terjedési sebessége az aortában (PWV S35).
A reflektált és az első hullám amplitúdójának meghatározásával kiszámítható az augmentációs index (AIx), amely információt ad mind az aorta rugalmasságáról (érelmeszesedés), mind a perifériás kiserek ellenállásáról (vascularis tonus).
A systolés nyomás + 35 Hgmm-en felvett görbén észlelhető az aorta billentyű záródása, így lemérhetjük az ejekciós időt (ED), amelynek felhasználásával a diastolés nyomáson felvett görbén meghatározzuk a szívciklus alatti görbe systolés (SAI), valamint diastolés (DAI) területét. Az SAI és a DAI értékeiből a koszorúserek perfúziós viszonyaira következtethetünk.
Terheléses vizsgálattal kiegészítve az arteriográfos érvizsgálatot, további hasznos élettani mutatókat tárunk fel. Tovább info itt >>>
A TensioMedTM rendszerrel a következő paraméterek határozhatók meg:
– systolés és diastolés vérnyomás (Sys, Dia)
– artériás középnyomás (MAP) pulzusnyomás (PP)
– pulzusszám (HR)
– augmentációs index (Aix)
– systolés vérnyomás az aortában (SBPao)
– aorta pulzushullám reflexiós idő (RT S35)
– pulzushullám terjedési sebesség az aortában (PWV S35)
– bal kamra ejekciós időtartam (ED)
– szívciklus systolés területi index (SAI)
– szívciklus diastolés területi index (DAI)