Az amerikai foci felszerelés a sérülésveszély miatt sokkal komplexebb, mint európai változatában, a játékban a meznek és a különböző védőlemezeknek komoly szerepük van.
Még ha nem is feltétlenül szereti mindenki az egyébként Magyarországon is egyre népszerűbb amerikai profiliga, az NFL mérkőzéseit, alighanem a legtöbben láttatok már amerikaifoci-játékost a standard felszerelésben.
Na, erről lesz a következőkben szó, bemutatjuk az amerikai foci felszerelés részeit, és elmondjuk azt is, melyik darab miért fontos, mi a jelentősége.
Amerikai foci felszerelés – miért van rá szükség?
Az amerikai foci felszerelés nem csak a játék relatív durvasága miatt szükséges, hanem azért, mert rendkívül nagy az eltérés a játékosok fizikai felépítése között, sok esetben a posztok megkövetelte képességek miatt is.
A sportolók között akadnak olyanok, akik nemcsak nagydarabok, de emellé gyorsak is, a védőjátékosok pedig arra lettek kiképezve, hogy bármi áron (természetesen a szabályok adta kereteken belül) megállítsák a támadó csapat játékosait, így muszáj a lehető legjobb védelmet nyújtani a focistáknak.
A tipikus felszerelés részei:
- sisak
- vállvédő
- combvédő
- térdvédő
- cipő
- mez
Ezek közül nézzük át a következőkben a legfontosabbakat!
Amerikai foci felszerelés – a sisak
A sisak (és a hozzá tartozó arcvédő) a játékos fejét védi a sérüléstől. A sisak kemény műanyagból készül, és vastag (jellemzően szabályozható mennyiségű levegővel töltött) szivacsokkal bélelik ki. A sisakot állpánttal rögzítik.
Ha már a fejnél tartunk, a játékosok többsége fogvédőt is hord, aminek kettős funkciója van: egyrészt óvja a fogakat, másrészt megakadályozza, hogy a játékos egy ütközés során esetleg véletlenül elharapja a nyelvét.
A sisakon található arcvédő (face mask) akadályozza meg az ellenfél játékosát, hogy hozzáérhessen a másik állához. Arcvédős sisakból többféle van, a kevesebbet ütköző embereké, például az irányítóké, egyszerűbb, a védőké nagyobb biztonságot nyújt.
Minden posztnak megvan a maga arcvédője, ami azt jelenti, hogy több mint egy tucat változat létezik.
Az NFL-ben az irányítók sisakjába engedélyezett rádiós adóvevő beszerelése, így tudnak kommunikálni a kispaddal, a vezetőedzővel. A rádiós sisak hátulján egy zöld pont jelzi ezt.
Amerikai foci felszerelés – a védőlemezek
Amerikai szakkifejezéssel pads-nek nevezik a különböző védőlemezeket, lássuk, melyek ezek!
A vállvédő az egyik legfontosabb, kívülről kemény műanyag, bent ütéselnyelő párnákat találunk. Mit takar?
- vállakat
- mellkast
- bordákat
A vállvédők adják az amerikai focisták klasszikus „szélesvállú” kinézetét, amiről talán a legjobban felismerhetők. Az ütközés nagy részét elnyelik, a bennük lévő lapok ütés hatására mozognak, így továbbítják az energiát a vállvédő többi részébe, tompítva a becsapódás erejét.
Kialakítása az adott játékos pályán betöltött szerepétől függ, az irányító felszerelése könnyebb, a falban állóké egyszerűbb, hogy az ellenfél nehezebben tudjon belekapaszkodni.
További fontos védőlemezek:
- combvédő
- térdvédő
- csípővédő
- farvédő
- szuszpenzor
Amerikai foci felszerelés – a cipő
A cipő is sokféle lehet, függően az azt hordó játékos posztjától, illetve nyilván az adott mérkőzés idején tapasztalható időjárástól.
A stoplik mérete négyféle lehet:
- 1⁄2 inches
- 5⁄8 inches
- 3⁄4 inches
- 1 inches
A nem megfelelő stopliválasztáson akár egy egész mérkőzés sorsa is múlhat, hiszen ha egy játékos lába nem képes a megfelelő tolóerőt kifejteni, vagy nem tud megfelelő ütemben és gyorsasággal fordulni, akkor helyzeti hátrányból indul.
Minél szárazabb a pálya, célszerű annál rövidebb stoplikat szerelni a cipőkre, a csúszós, vizes (esetleg havas) pályákon főleg a falban álló embereknek jobb a hosszabb stopli.
Amerikai foci felszerelés – a kesztyű
Az elkapók és a falban lévő emberek is viselnek kesztyűt, de nem ugyanolyat: az elkapóké érdes gumibelsejű, hogy jobban tapadjon hozzá a labda, a falemberekében viszont vastag lemezek és ujjvédő lapok találhatók.
Amerikai foci felszerelés – a mez
A mez a csapatokat azonosítja, a szabály szerint takarnia kell a vállvédőket. A számozás nagyon fontos az NFL-ben, mert a számok határozzák meg a játékos pályán betöltött szerepét.
Lássuk, mely számok milyen posztot takarnak!
- 1–19 – quarterback, kicker, punter
- 20–49 – running back, fullback, defensive back
- 50–79 – center
- 50–79 – offensive lineman
- 10-19, 80–89 – wide receiver
- 40-49, 80-89 – tight end
- 60–99 – defensive linemen
- 40-59, 90-99 – linebacker
Az amerikai profi ligában a mez hátulján a szám felett (csakúgy, mint az európai fociban) fel kell tüntetni a játékos nevét. A mezek nejlonból készülnek, gumírozott oldallal és aljjal, a jobb tapadás érdekében.
Ha már a profi liga, az NFL logójának a nadrágokon, a mezeken és a sisakokon is jól láthatóan szerepelnie kell. A mezeket a nadrágba tűrve kell viselni, a zokniknak az egész lábat be kell fedni.
Ha kíváncsi vagy arra, neked való-e az amerikai foci, kattints ide >>>